top of page
Zdjęcie autoraKlaudia Penar

Szkielet z którym się dzisiaj obudziłeś to nie ten sam szkielet z którym pójdziesz spać.

Zaktualizowano: 6 dni temu


wysportowana kobieta

Pierwotną funkcją naszego szkieletu jest aktywność fizyczna.

Twój szkielet przechodzi kompletną transformację co 12 lat.

W odróżnieniu od zębów które mamy przez całe życie, kości są w ciągłej przebudowie. stare kości w których są mikrozłamania są zastępowane dobrymi kośćmi, w związku z tym szkielet z którym się dzisiaj obudziłeś to nie ten sam szkieleton z którym pójdziesz spać.


Kości to warstwy białka kolagenowego ze szczelinami w których znajduje się wapń.


Osteoporoza to najczęstsza choroba kości na świecie Osoba z osteoperozą ma obniżoną gęstość kości i zaburzoną mikroarchitekturę tkanki kostnej co zwiększa ryzyko złamań.


W osteoporozie występuje zmniejszona ilość kolagenu oraz zmniejszona ilość minerałów, co sprawia, że kość staje się słaba i mniej gęsta, a proces przebudowy kości który występuje w zdrowej kości przestaje działać efektywnie.


Większość z nas zaczyna myśleć o osteoporozie kiedy jest już za późno tymczasem statystycznie co 5 kobieta i co 10 mężczyzna zachoruje na osteoporozę.


Osteoporoza nie jest już od dawna chorobą seniorów, coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Duży wpływ na to ma nasz styl życia i dieta wysokoprzetworzona, pozbawiona warości odżywczych.


W 2022 roku w Polsce było 2.1 mln osób chorych na osteoporozę, z czego 1.7ml kobiet.


Jednym z mitów dotyczącym sposobów leczenia ryzyka osteoporozy jest przekonanie, że spożywanie dużych ilości wapnia jest wystarczające. To prawda, że wapń jest ważny dla zdrowia kości, ale nie jest to jedyny czynnik wpływający na zapobieganie osteoporozie.


To, że wapń znajduje się w kościach, nie oznacza, że zwiększenie jego poziomu w żołądku będzie miało rzeczywisty wpływ na twoje kości.

Drugi mit dotyczy suplementacji witaminy D. Choć witamina D jest istotna dla zdrowia kostnego, nadmierna suplementacja może być nieskuteczna lub nawet szkodliwa. Najlepszym sposobem na zapobieganie osteoporozie jest zrównoważona dieta, regularna aktywność fizyczna i odpowiednia ekspozycja na słońce, która pobudza naturalną produkcję witaminy D w skórze.


Witamina D, która w rzeczywistości nie jest witaminą, jest produkowana w naszej skórze dzięki promieniowaniu słonecznemu. W ten sposób majłatwiej jest nam ją przyswoić.


Grzyby są doskonałym źródłem witaminy D w diecie. Podobnie jak ludzie, grzyby mogą syntetyzować witaminę D pod wpływem promieniowania UV.


Nasz organizm nie wie co zrobić z wielką kapsułką wapnia, która nagle zostaje zrzucona do naszego przewodu pokarmowego dlatego najlepszym źródłem wapnia są warzywa, szczególnie warzywa liściaste takie jak jarmuż czy szpinak, nasiona, na przykład mak, sezam i chia oraz fasole i soczewica.


Jak już dzisiaj możesz zadbać o zdrowie swoich kości?


torba z warzywami i owocami

POPRAW JAKOŚĆ SWOJEJ DIETY


Wartościowa dieta to gwarancja dostarczenia organizmowi całego “pakietu” witamin i minerałów, których potrzebują Twoje kości, takich jak Wapń, Magnez, Potas, Fosfor, Miedź, Cynk jak również białka.


  1. Najważniejsza w diecie jest różnorodność! W Polsce uprawiane jest 40 gatunków warzyw, a na liście zakupów Polaków co tydzień pojawiają się te same warzywa: ziemniaki, pomidory, cebula, marchew i ogórek.

  2. Jedz więcej warzyw a mniej przetworzonej żywności, pozbawionej wartości odżywczych i błonnika.

  3. Pij wodę mineralną, zamiast słodkich napojów gazowanych.


PRIORYTYZUJ ZDROWIE JELIT.


Nie to, co spożywasz, a to co przyswajasz, jest kluczowe.

Złe nawyki żywieniowe, takie jak jedzenie w pośpiechu, spożywanie posiłków zbyt późno, oraz nadmierna konsumpcja przetworzonej żywności, bogatej w sztuczne dodatki, cukry, tłuszcze trans i ubogiej w błonnik, mogą zaburzyć równowagę bakteryjną w jelitach, prowadząc do stanów zapalnych i problemów trawiennych

Długotrwały stres oraz częste stosowanie antybiotyków mogą prowadzić do dysbiozy jelitowej.


Nietolerancje pokarmowe mogą również prowadzić do stanów zapalnych i zaburzeń trawiennych, osłabiając zdrowie jelit. Dlatego warto przeprowadzić testy, aby wykluczyć składniki, z którymi nasz układ trawienny sobie nie radzi.


ZMOBILIZUJ DO PRACY SWOJE MIĘŚNIE


Szczególnie wartościowe dla zdrowia naszych kości są ćwiczenia z obciążeniem

Jednym z powodów, dla których mamy szkielet i kości, jest umożliwianie pracy naszym mięśniom.

Pierwotna funkcja naszego szkieletonu to aktywnoś fizyczna, poruszanie się, chodzenie, bieganie, skakanie, trening siłowy.

Jeśli chcesz zwiększyć gęstość kości ruszaj się!


Nie musisz biegać w maratonach jeśli po prostu będziesz chodzić pół godziny pięć razy w tygodniu lub skakać w górę i w dół przez kilka minut dziennie.  Gra w tenisa lub w squasha, równiesz poprawi gęstości Twoich kości.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page