top of page
Zdjęcie autoraKlaudia Penar

Czy żywność przetworzona zawładnęła Twoimi kubkami smakowymi?

Zaktualizowano: 6 dni temu


Żywność przetworzona


Żywność przetworzona to produkty spożywcze, które zostały zmodyfikowane, żeby przedłużyć ich trwałość, poprawić smak, ułatwić przechowywanie lub umożliwić transport.


Niektóre produkty przetworzone mogą zachować swoje wartości prozdrowotne, na przykład mrożone warzywa, kiszonki czy jogurty naturalne, podczas gdy inne produkty przetworzone zawierają konserwanty, barwniki, aromaty, spulchniacze, wzmaczniacze smaku, olej palmowy, syrop fruktozowo glukozowy i inne dodatki, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie.


Oto kilka przykładów żywności przetworzonej, która może być częścią zdrowej diety:


1. Mrożone warzywa i owoce, zawierają dużo witamin i minerałów, a proces mrożenia pozwala zachować ich wartość odżywczą na dłużej.

   

2. Jogurty naturalne bez cukru, emulgatorów i aromatów są dobrym źródłem białka i probiotyków, korzystnych dla układu trawiennego.


3. Pełnoziarnisty chleb na zakwasie, dostarcza błonnika, witamin z grupy B i minerałów.


4. Prażone lub lekko solone orzechy i nasiona (bez cukru) są bogate w zdrowe tłuszcze, białko i błonnik.


5. Ryby w puszkach w sosie własnym, takie jak tuńczyk, sardynki czy łosoś są źródłem białka i kwasów omega-3.


6. Produkty fermentowane, kiszonki, kimchi, miso czy kefir naturalny, zawierają probiotyki wspomagające zdrowie jelit.


7. Tofu naturalne, miso, netto bez dodatków czy tempeh naturalny są bogate w białko roślinne i mogą być używane w wielu zdrowych przepisach. 


8. Mleko roślinne w którym są tylko 3 składniki na przykład migdał, woda i sól.


Bądź świadomym konsumentem i wybieraj produkty naturalne z krótką etykietą. Najlepszą praktyką podczas zakupów jest zwracanie uwagi na skład,  a nie na front opakowanie gdzie producent zamieszcza hasła marketingowe.


Jak różny skład może mieć tak popularny w Polsce żółty ser.


Ser BIO Mazdamer Organic marki Pilos

SKŁAD:

1. Pasteryzowane mleko krowie

2. Sól

3. Kultury bakterii fermentacji mlekowej


Ser Arla marki Havarti

SKŁAD:

1. Mleko pasteryzowane

2. Sól,

3. Kultury bakterii kwasu mlekowego

4. Podpuszczka mikrobiologiczna enzym wspierający powstania skrzepu w serze żółtym


Ser  Maasdamer  marki Hochland      

SKŁAD:

1. Mleko pasteryzowane

2. Kultury bakterii

3. Sól

4. Chlorek wapnia stabilizator E509, minus w składnie, ten składnik jest dodawany przez producentów przeważnie żeby poprawić konsystencję, ale też żeby wyprodukować więcej sera z danej porcji mleka.

5. Podpuszczka mikrobiologiczna  enzym wspierający powstania skrzepu w serze żółtym.

6. Karoteny (E 160)  barwnik naturalny


Ser Morski marki Mlekovita

SKŁAD:

1. Mleko

2. Sól

3. Chlorek wapnia  stabilizator E509, minus w składnie, ten składnik jest dodawany przez producentów przeważnie żeby poprawić konsystencję, ale też żeby wyprodukować więcej sera z danej porcji mleka.

5. Azotan potasu E252 konserwant!!! Azotany to dodatki, które mogą przekształcać się w szkodliwe dla zdrowia azotyny i nitrozaminy, które w nadmiarze są rakotwórcze.

6. Annato (E160b)  barwnik, uznany za bezpieczny, jednak może powodować reakcje alergiczne.


Nasze badania rynku wykazały, że cena nie jest dobrym miernikiem jakości składu produktu.  Tylko sprawdzając skład możesz podjąć świadomy wybór.


Dlaczego sięgamy po żywność przetworzoną?


Żywność przetworzona jest łatwo dostępna i szybka w przygotowaniu, co jest bardzo atrakcyjne dla osób prowadzących intensywny tryb życia. Napięty harmonogram, brak czasu na przygotowanie posiłków oraz częste jedzenie poza domem sprzyjają wybieraniu przetworzonych produktów.

Dodatkowo reklama i marketing wpływają na nasze decyzje zakupowe. Żywność przetworzona szczególnie słodycze, przekąski i napoje gazowane, są intensywnie reklamowane, a “pospolity” brokuł czy kasza gryczana nie są atrakcyjnym „klientem” dla reklamodawców. 


W Polsce, najwięcej żywności przetworzonej spożywają dzieci i młodzież oraz dorośli w wieku 18-35 lat. 

Jakiej żywności przetworzonej najwięcej spożywają Polacy?


1. Wędliny, kiełbasy, pasztety, parówki. 


2. Sery żółte, serki homogenizowane, serki kremowe, sery pleśniowe.


3 Jogurty i kefiry smakowe, owocowe, waniliowe.


4. Chleb i bułki na drożdżach lub na zakwasie zawierające barwniki, spulchniacze, cukier i konserwanty.


5. Dania gotowe i półprodukty: gotowe zupy, sosy, mrożone pizze, pierogi, naleśniki i placki.


6. Słodycze i przekąski: drożdżówki, ciastka, wafelki, czekolady, batony, chipsy, lody, batony proteinowe.


7. Napoje gazowane smakowe, soki, energetyki.


8. Płatki śniadaniowe. 


9. Owoce w puszce.



mężczyzna zastanawiający się nad zjedzeniem brokuła

Czy przetworzona żywność zawładnęła Twoimi kubkami smakowymi? 


Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego tak trudno jest Ci odłożyć paczkę chipsów lub dlaczego sięgasz po kolejne ciastko? 

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jedzenie, od którego nie możesz się oderwać, zawiera jakiś wzmacniacz smaku, który jest zaprojektowany tak, aby wyłączać Leptynę, Twój hormon sytości.  Kiedy hormon sytości nie wysyła Ci sygnału, że żołądek jest pełen, tylko bardzo silna wola pozwoli Ci przestać jeść zanim zobaczysz dno opakowania.


Spożywanie dużych ilości żywności przetworzonej modyfikuje nasze preferencje smakowe. Zaczynamy szukać intensywnie słonych lub słodkich smaków, które są charakterystyczne dla przetworzonej żywności.


Przeciętnie 50% naszej diety składa się z pakowanego, wysoko przetworzonego jedzenia, co znaczy, że ponad połowa spożywanych przez nas kalorii pochodziła z ultra-przetworzonych produktów. Statystycznie osoby, których dieta opiera się na żywności przetworzonej spożywają 500 kalorii więcej dziennie, niż osoby, które jedzą głównie świeże, naturalne produkty.


Jednym ze sposobów maksymalizacji sprzedaży żywności przetworzonej, podobnym do metod stosowanych w przemyśle tytoniowym, jest zapewnienie, że klienci będą wracać po więcej. Sieci fast food i producenci żywności zatrudniają zespoły naukowców tak zwanych “inżynierów smaku”, którzy są odpowiedzialni za tworzenie smaków i tekstur, które sprawiają, że przetworzonej żywności trudno się oprzeć.


Wiele dodanych aromatów, takich jak te pochodne glutaminianu to ekscytotoksyny, czyli klasa chemikaliów, które mogą nadmiernie stymulować neurony. Kiedy spożywasz jedzenie zawierające ekscytotoksyny, Twoje kubki smakowe są bombardowane eksplozją smaku, która po zaniknięciu powoduje, że chcesz ponownie doświadczyć tego wrażenia.


Oprócz wzmaczniaczy smaku, żywność przetworzona zawiera cukier. Producenci ukrywają cukier pod 56 różnymi nazwami, na przykład glukoza, fruktoza, galaktoza, sacharoza, laktoza, maltoza, dekstroza, skrobia, syrop agave, maltodekstryna, słód jęczmienny, syrop glukozowy, czy syrop glukozowo-fruktozowy. Te składniki znajdziecie w słodyczach ale też w produktach wytrawnych. Ketchup, musztarda, majonez, chrzan, sos do spaghetti, chleb, śledzie, parówki i wędliny, jogurt,  mleko roślinne, kolagen w płynie i w proszku, sery, woda smakowa, a nawet fasola w puszce najprawdopodobniej zawiera jakąś formę dodanego cukru. 





Spożywanie cukru daje Twojemu mózgowi zastrzyk dopaminy, która jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za przyjemność i motywację w układzie nagrody w mózgu. Kiedy wyzwala się dopamina, pragniesz więcej tego, co dało Ci ten zastrzyk.

W ten sposób żywność przetworzona przejmuje controlę nad Twoim łaknieniem i Twoją siłą woli.


Żywność przetworzona to bardzo rozległy temat dlatego podzieliliśmy ten artykuł na 2 części.  Zapraszamy do lektury części #2.


Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page