top of page
Zdjęcie autoraKlaudia Penar

Czy biotyna rozwiąże Twoje problemy z włosami? Przeczytaj ten artykuł zanim kupisz kolejny suplement.

Zaktualizowano: 6 dni temu



Każdego dnia jesteśmy bombardowane reklamami suplementów na włosy.

Produkty, których głównym składnikiem jest biotyna obiecują, że w magiczny sposób rozwiążą problem wypadania, łamliwości i suchości naszych włosów.

Wskazaniem do zastosowania suplementu z biotyną jest niedobór biotyny, czyli witaminy B7, co faktycznie może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów, zaburzeń ich wzrostu czy łamliwości.

Ale zanim sięgniesz po suplement z biotyną, warto zadać sobie pytanie: czy masz niedobór biotyny?



Biotyna jest rozpuszczalna w wodzie, co oznacza, że jej nadmiar jest wydalany z moczem. Oznacza to, że ryzyko przedawkowania jest niewielkie. Jednak czy warto inwestować w suplementy, aby „produkować drogi mocz”? Statystyki pokazują, że niedobory witaminy B12 lub kwasu foliowego są o wiele częstsze niż niedobór biotyny i również mogą prowadzić do wypadania włosów.


Twój organizm komunikuje się przez objawy. Wypadanie włosów, problemy z cerą, łamliwe paznokcie, ale także extra kilogramy, bóle głowy czy wzdęcia to komunikat o zaburzeniu równowagi w organizmie.

Jeśli zrozumiesz przyczynę, możesz przywrócić równowagę i świadomie wspierać Swój organizm. W tym artykule analizuję różne przyczyny problemów z włosami, aby pomóc Ci zrozumieć Twój organizm i odzyskać zdrowe, lśniące włosy, o których marzy każda kobieta.


zdrowe włosy

Twoje włosy mogą potrzebować białka bardziej niż biotyny.

Włosy zbudowane są głównie z keratyny, rodzaju białka. Dieta uboga w białko osłabia włosy, prowadząc do ich wypadania i łamliwości.


Kolagen, jedno z głównych białek budujących włosy, wzmacnia je i poprawia ich elastyczność. Regularne spożywanie kolagenu w diecie lub w suplementach korzystnie wpływa na kondycję włosów, wspierając ich wzrost. Kolagen dostarcza także aminokwasów niezbędnych do produkcji keratyny. Można go znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak buliony gotowane na kościach czy buliony rybne.


Włosy potrzebują wielu witamin i minerałów:

Szczególnie ważne są witaminy A, D, E, K oraz witaminy z grupy B, a także minerały takie jak żelazo, cynk i krzem.


Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu. Jej niedobór może prowadzić do osłabienia i łamliwości włosów. Aby dostarczyć witaminę C, jedz natkę pietruszki, kiwi, cytrusy, jagody i paprykę.


Żelazo pomaga transportować tlen do komórek, co wspiera wzrost włosów. Jego niedobór, prowadzący do anemii, jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u kobiet. Żelazo znajdziesz w produktach takich jak małże, ostrygi, jajka, czerwone mięso, szpinak i soczewica.


Selen to ważny minerał dla zdrowia Twoich włosów.

Jedzenie zaledwie 2 orzechów brazylijskich dziennie może zaspokoić zalecane dzienne spożycie selenu. Ale w przypadku selenu trzeba pamiętać, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Regularne spożywanie zbyt dużej ilości orzechów brazylijskich może prowadzić do toksyczności selenu, co może powodować wypadanie włosów.


Kwas gamma-linolenowy (GLA), obecny w olejach roślinnych, np. w oleju z wiesiołka, wzmacnia włosy i poprawia ich strukturę.


Tlenek krzemu, zwany również krzemionką jest obecny w całym ciele, ale najwięcej jest go w tkance łącznej, w tym we włosach. Na każdy gram włosów przypada 90 mikrogramów krzemionki. Krzem jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla syntezy kolagenu, co pośrednio wpływa na kondycję włosów. Krzem można suplementować lub dostarczyć w diecie jedząc marchew, buraki, fasolę, czosnek, banany, rodzynki, pokrzywę czy owies.


Nawet najlepsze suplementy i najzdrowsza dieta nie pomogą, jeśli Twoje jelita nie funkcjonują prawidłowo.

Nie chodzi o to, co zjesz, ale co Twój organizm potrafi strawić. Zwiększona przepuszczalność jelit (zespół nieszczelnego jelita) osłabia zdolność organizmu do wchłaniania kluczowych składników odżywczych, co może negatywnie wpływać na kondycję włosów.


Chroniczne problemy z jelitami, takie jak IBS, biegunki, wzdęcia, mogą również zakłócać równowagę hormonalną, co ma znaczenie dla zdrowia włosów. Hormonalne zmiany, np. w czasie ciąży, menopauzy czy w wyniku insulinooporności, mogą prowadzić do wypadania lub przerzedzania włosów.


Nietolerancja pokarmowa to dodatkowy stres dla jelit. Jeśli nietolerancja pokarmowa powoduje stan zapalny w jelitach, może to zakłócać wchłanianie kluczowych składników odżywczych z diety, ale też z suplementów, które zażywasz.


Choroby, leki i stres również wpływają na włosy.

Choroby takie jak niedoczynność tarczycy, anemia, cukrzyca czy zespół policystycznych jajników mogą negatywnie wpływać na włosy. Leki, takie jak antykoncepcyjne, antydepresanty czy sterydy, mogą osłabiać włosy, a przewlekły stres prowadzi do zwiększonej produkcji kortyzolu, co hamuje ich wzrost.


Odwodnienie i brak snu to kolejne powody zaburzenia równowagi w Twoim organizmie.

Włosy składają się w około 25% z wody, więc gdy Twój organizm jest odwodniony, włosy stają się suche, kruszą się i rozdwajają.

Kiedy śpisz, organizm regeneruje komórki, w tym komórki włosów, ale brak snu osłabia cebulki włosów i prowadzi do wypadania.


Mamy tendencję do trzymania dużego napięcia wzdłuż linii włosów, za uszami i w szyi. Jest to głównie spowodowane stresem i niewłaściwą postawą.

Ignorowanie napięcia skóry głowy może wpływać na zdrowie Twoich włosów.

Napięty mięsień skroniowy, mięście ramion czy mięśnie szczęki wpływają na krążenie krwi w mieszku włosowym, co spowalnia wzrost nowych włosów, osłabia cebulki i przyczynia się do wypadania włosów.

Regularne rozluźnianie napięcia skóry głowy poprzez masaże, relaksację i odpowiednią pielęgnację może pozytywnie wpłynąć na zdrowie Twoich włosów.


Przyczyna wypadania włosów często kryje się w naszej łazience.

Pielęgnacja ma znaczenie, ale nieświadomie możesz szkodzić swoim włosom używając środków do mycia lub stylizacji w których znajdują się siarczany, silikony czy parabeny.

Czy któryś z tych składników znajduje się w Twoim szamponie lub odżywce?


  • 1. Siarczany (SLS, SLES)

  • 2. Silikony (np. Dimethicone)

  • 3. Parabeny (np. Methylparaben, Propylparaben)

  • 4. Ftalany

  • 5. Formaldehyd i jego pochodne (np. Quaternium-15, DMDM Hydantoin)

  • 6. Alkohol izopropylowy (Isopropyl Alcohol)

  • 7. Syntetyczne substancje zapachowe (Fragrance, Perfum)

  • 8. Poliquaternium

  • 9. DEA, MEA, TEA (Triethanolamine, Diethanolamine, Monoethanolamine)

  • 10. Sól (Sodium Chloride)

  • 11. PVP/VA Copolymer


No i jeszcze geny…

To, czy mamy skłonności do wypadania włosów, siwienia lub łysienia zależy również od genetyki. Ale choć geny mają wpływ na strukturę, grubość oraz tempo wzrostu włosów, to Twój styl życia wpływa na ekspresję genów.


suplementy, dieta i pielęgnacja

Zadbane, zdrowe włosy są efektem zbilansowanej diety, odpowiedniej pielęgnacji oraz dbania o ogólny stan zdrowia i równowagę w organizmie.

Testując Swój włos możesz zidentyfikować nietolerancje pokarmowe, niedoborów witamin, minerałów i aminokwasów, oraz inne problemy zdrowotne związane z układem trawiennym i mikroflorą jelitową, które mogą być przyczyną zaburzenia równowagi w Twoim organizmie.

Ta wiedza pozwoli Ci dostosować dietę, suplementację i styl życia do faktycznych potrzeb Twojego ciała.






Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page